Değişken havalar nedeniyle Dalyanlılar şaşkın

Değişken havalar nedeniyle Dalyanlılar şaşkın

Küresel iklim krizinin etkileri geçtiğimiz hafta Dalyanlıları bir şoka uğratmıştı. Karın “k”sini 14 senedir görmeyen Dalyanlılar, geçen hafta hafif bir kar yağışına şahit olmuş, gözlerine inanamamış, her 5 kişiden 3’ü kapı komşusuna yağanın kar olup olmadığını sormuş, teyit ettikten sonra ise şoku atlatarak hayatına kaldığı yerden devam etmişti. 

Bu hafta ise iklim krizi bir kere daha etkisini gösterdi ve Dalyanlılar, değil mont, uzun kollu bir giysi bile giyemez oldu. Sıcaklıkların ani yükselişi ile Mayıs havasını Şubat sonunda yaşayan Dalyan halkı şaşkına döndü. Aynı zamanda ani değişen sıcaklıklardan da şikayetçi olmaya başladı.

Geçen hafta yağan kar ile gaza gelen bir vatandaş iklim krizine karşı isyanını dile getirdi;

“Hayatımda ilk defa kar görmüşüm. Onun heyecanı ile gittim bu eldivenleri ve atkıyı aldım. Sana yemin ediyorum, ikinci kere giymek nasip olmadı! Dışarısı 26 derece. Tişört üstüne ceket alıp çıkıyorum evden. Utancımdan askıdaki atkıya bakamıyorum.” diye dert yanan vatandaş, Mart ayından umutlu olduğunu söyledi. “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır, derler. Bu küresel ısınma umarım Mart’ı etkilemez de belki bir iki kere daha giyerim. O kadar da özendim, gittim pahalı bir şey aldım. Hayır, bir kere de giydim, geri de veremem…” diye serzenişte bulunan vatandaş güneş altında röportaj vermekten bunalarak bir gölgeye sığındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir