Kapalı havayla geçen Nisan ayı vatandaşı harekete geçirdi

Kapalı havayla geçen Nisan ayı vatandaşı harekete geçirdi

Nisan ayına girdiğimiz şu günlerde, kasvetli ve kapalı hava ile geçen bahar mevsimi nedeniyle bir grup vatandaş TDK’ya başvurmaya karar verdi. Bahçelerindeki ağaçları kontrol edip ağaçların çiçek açtığını tespit eden vatandaşlar, soğuk geçen bir nisan gecesi radyoda “Ayva çiçek açmış yaz mı gelecek?” türküsünü duyunca, bu kandırmacaya bir dur demek için harekete geçmek istediler. 

Dalyan’da yaşayan vatandaşlar, Ege’nin güneyinde kalan bu ufak yerin kısa süren kışına ve güneşli geçen baharına hayran kaldıkları için taşındıklarını ama aylardır “üşüyerek” hayal kırıklığı yaşadıklarını açıkladılar. Nisan ayına girdikleri halde hâlâ “Acaba kömür siparişi versem mi?” sorusunun akıllarına geldiğini söyleyen grup, bir bahar ayında yakacak sipariş verme utancını yaşamamak adına klima ile ısındıklarını belirtti. “Geçen gece oturmuş havanın ne zaman ısınacağını düşünüp sıcak sıcak hayaller ile ruhumuzu ısıtmaya çalışırken radyoda O türkü çıktı. Pek de güzel türkü, insanın ağzına hemen takılıyor.” diye açıklama yapan S.G. ertesi günün sabahı işlerin çığırından çıktığını söyledi. “Evden çıkmış işe giderken kendi kendime türküyü mırıldanıyordum. Sonra bir baktım bahçemdeki ayva ağacı çiçek açmış ama ben kazak giyiyorum! Bardağı taşıran son damla oldu. İnsanların, güya yazın habercisi olan bu olayla kandırılmasını durdurmaya karar verdim.” diyen S.G., bu hareketine başka vatandaşların da dahil olmak istediğini söyledi. TDK’ya bir dilekçe yazmaya karar veren grup, dilekçeye Nisan ayının gerçek yüzünü gösteren deyim ve sözler eklediklerini belirtti. 

Yaptıkları önerilerden kısaca bahseden S.G. “Nisan geldi diye kışlıktan vazgeçme, ayva çiçek açar soba odun arar, bahar kasveti yaz hasreti…” gibi çeşitli deyimler bulduklarını, böylece vatandaşlara bahar ve Nisan ayı hakkında çok daha gerçekçi beklentiler vermeyi hedeflediklerini söyledi. Arkadaşları ile “Çiçek açtı kanma, içliksiz çıkma” adlı bir türkü üzerinde çalıştıklarını da ekleyen S.G. “Zira O türküyü bu şartlar altında dinlemek insanın içini burkuyor.” dedi ve kömür siparişi vermek için yanımızdan ayrıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir