Dalyan Trafikte Farkındalık Günü

Dalyan Trafikte Farkındalık Günü

Dalyan’da hızlı araçlar yüzünden sıkıntı yaşayan hayvanlar için farkındalık yaratmak isteyen bir grup, bu günü Dalyan Trafikte Farkındalık Günü ilan etti.

Dalyan’dan Ortaca’ya gitmekte olan bir vatandaş, arka arkaya önce caddeye atlayan bir köpek, ardından bir kedi, ardından bir hindi ve ardından bir çift kumru gördükten sonra bu durumu muhabirlerimize bildirdi. Olay yerine ulaşan muhabirimiz, Dalyan-Ortaca istikameti üzerinde bir oraya bir buraya koşan köpek ile röportaj yaparak bu rastlantının arkasında yatan gerçeği ortaya çıkardı. 

Uzun zamandır turistik bir bölge olmanın ceremesini çektiklerini belirten Topal Rıfkı ismindeki köpek, “Trafikte hızlı giden araçlar burada pek çok arkadaşımızın canını aldı ya da sakat bıraktı.” dedi. “Buna bir dur demek için, araçlara yolların sadece onlara ait olmadığını hatırlatmak, caddeden geçen başka canlıların olduğunu fark etmelerini sağlamak adına bu günü Dalyan Trafikte Farkındalık Günü ilan ettik.” şeklinde açıklama yaptı. Topal Rıfkı ayrıca, başka türlerin de kendilerine destek çıktığını belirtti. “Bakın biraz ilerleyin, bir hindi topluluğu görürsünüz. Gidiş geliş arasındaki kaldırımda eylem yapan Saniye Hindi ve ailesi, sağ olsunlar, bize destek çıktılar.” diyen Topal Rıfkı, hızlı gelen bir kamyonetin dikkatini çekmek adına yola atıldı. Gerçekten bir farkındalık yaratan bu hareket sayesinde kamyonet hızını düşürdü ve hatta arkasından gelen araca hızını düşürmesi için işaret bile yaptı. 

“Gördüğünüz gibi, aslında insanımız duyarlı.” diyen Topak Rıfkı, ara ara farkındalık yaratılarak can kayıplarının önüne rahatlıkla geçileceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir