Dalyan ilk sokak müzisyenine kavuştu

Dalyan ilk sokak müzisyenine kavuştu

Geçtiğimiz hafta Dalyan’da “Acaba Dalyan da diğer gelişmiş kasabalar gibi sanatın sokaklara taştığı bir kültür merkezi haline mi geliyor?” sorusunu akıllara getirecek çeşitli olaylar yaşandı.

Geçtiğimiz perşembe, akşamüstü saatlerinde bisikletiyle tekelden bira almaya giden muhabirimiz, bir anlığına ukulele çalan ilginç kıyafetli mızıkalı bir Asyalı görür gibi oldu. Gözlerine inanamayan muhabirimiz, gördüklerinin gerçekliğini teyit etmek için dönüp tekrar baktı ama bisikletle hızlı geçtiği için ukuleleli Asyalıyı tekrar göremedi. Bunun üzerine sonraki günlerde gördüğü imgenin gerçekliğini sorgulayarak uzak doğulu bu çalgıcıdan diğer muhabir arkadaşlarına da bahsetti; fakat kendisi dışında kimsenin bu müzisyeni görmemiş olmasından dolayı hayal kırıklığı yaşadı.

Neyse ki geçtiğimiz gün bu konuda bir gelişme yaşandı. Arkadaşıyla buluşmak için Dalyan merkeze giden bir vatandaş daha, yolda yürürken söz konusu ukuleleli Asyalıyı gördü ve durumu hemen muhabirlerimize bildirdi. Ukuleleli Asyalının hayal değil gerçek olduğunu öğrenen muhabirlerimiz derin bir oh çekti. 

Büyükşehirlerden Ege kasabalarına artan göçler nedeniyle son yıllarda Dalyan’ın genç nüfusunda artış görülüyor. Eskiden sadece 50 yaş üstü emekli İngilizlerin ikamet yeri olarak bilinen Dalyan, artık gençlerin de yaşadığı bir kasaba halini aldı. Genç nüfusun artmasıyla Sinema Kulübü, Kadın+ Topluluğu, Gıda Topluluğu gibi çeşitli entelektüel grupların oluşumuna sahne olup dikkatleri üzerine toplayan Dalyan, ilk sokak müzisyenine de kavuşarak kültürel anlamda bir eşiği daha atlamış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir