Çocuklar isyan etti: “Kötü örnek oluyorlar.”

Çocuklar isyan etti: “Kötü örnek oluyorlar.”

Fethiye Kaykay Parkı’nda geçtiğimiz günlerde ilginç bir olay meydana geldi. Dalyan’da kaykay park bulamayan 34 yaşındaki Y.U., bir saat uzaklıktaki Fethiye’ye giderek yeni başladığı kaykay hobisini bir seviye ileri götürmek istedi. Parkta yanından vızır vızır geçen 11-17 yaşındaki gençlerin gazına gelen Y.U., aniden gelen cesaretle boyundan büyük bir rampadan inmeye karar verdi. Başarılı bir iniş gerçekleştirdiği halde kaykayın aldığı hızdan korkan Y.U. kaykaydan inmeye çalışırken düşüp dizini sakatladı.

Yaklaşık 20 dakika parkın zemininde sere serpe yatıp hareket etmeyi reddeden Y.U.’yu etraftaki gençler sakinleştirdi. “Abla, kırılmış gözükmüyor, sakin ol, derin nefes al.” tavsiyeleri ile 34 yaşındaki Y.U.’dan çok daha soğukkanlı davranan gençler, kadını yavaşça yerinden kaldırarak park dışındaki banka yerleştirdi.

Daha sonra mikrofonlarımıza konuşan 14 yaşındaki T.S. olayın nasıl gerçekleştiğini anlattı. “Ablayı gün boyu izledik arkadaşlarımla. Kaykayın üstünde çok rahat değil, korkuyor belli. Bir iki kere ufak rampadan kaydı. Biz o zaman sakatlanacağını düşünüyorduk ama onu becerdi. Dedik, artık gider herhalde biz de rahatlarız.” şeklinde konuşan T.S., hem Y.U. için endileşelendiklerini, hem de velileri ile gelen pek çok gencin önünde düşerse Y.U’nun velilere kötü örnek olacağını söyledi. “Daha önce de burada kayan ablalarımız, abilerimiz oldu. Düştüler, topal topal eve gittiler. Bir tanesini annem gördü. Daha sonra günlerce patenin ne kadar korkunç bir şey olduğunu anlatıp durdu. Açıkçası, bu ablanın da buradaki gençlerin hayatını karartmasını istemedik. Ama maalesef vazgeçmek bilmedi.” dedi. 

Büyük rampaya çıktığını gördüklerinde Y.U’yu uyarıp uyarmamak konusunda gidip gelen T.S. ve arkadaşları, tartışma çıkmaması için olaya dahil olmaktan vazgeçip, gizli gizli ambulansın numarasını hızlı aramaya aldıklarını belirtti. “Büyük rampaya çıktığını gördüğümüzde işlerin çirkinleşeceğini anladık.” şeklinde konuşan T.S., makul bir rahatlığa ulaşmadan bu gibi hareketlerin çok tehlikeli olduğunu belirtti. “Ben 3 senedir devamlı gelir, burada kayarım. Ben de acemi iken düştüm, kolumu zedeledim. Bir ay sonra tekrar kaymaya başladım. Ama bu ablanın aynı iyileşme sürecinden geçeceğini zannetmiyorum. Yaşı var çünkü…” diye endişelerini belirten genç, özellikle yetişkinlerin paten, kaykay gibi aktiviteler sırasında çok daha dikkatli olmaları gerektiğini, bir çocuk düşmesinin bir yetişkin düşmesinden çok farklı olduğunu hatırlattı. “Bir heves başlıyorlar, düşüyorlar sonra biz ailelerimiz ile uğraşmak, sevdiğimiz hobiyi yapmak için savaşmak durumunda kalıyoruz. Kötü örnek oluyorlar.” diyen T.S., yetişkinleri, en az 2-3 sene tecrübe kazandıktan sonra parklarda kayarken görmekten büyük zevk duyacağını söyledi.

Hastanede Y.U.’ya ulaşan muhabirimizin aldığı bilgiye göre, Y.U.’yu 6 aylık bir iyileşme süreci bekliyor. “Dalyan’da neden kaykay park olmadığını anladım.” diyen Y.U., yaş ortalamasının 40 civarı olduğu Dalyan’da kaykay park olmamasının çok yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir