Covid şüphesi olan vatandaş ortalığı birbirine kattı

Covid şüphesi olan vatandaş ortalığı birbirine kattı

Yurt genelinde covid vakalarının artması Dalyanlıları da etkiledi.

3 gün evvel boğaz ağrısı, burun akıntısı, üşüme ve baş ağrısı gibi çeşitli semptomlarla güne uyanan C. Ö. (32), yaşadığı bu semptomları baharın gelmesinden kaynaklı bir alerji ya da havaların rüzgarlı olması nedeniyle ortaya çıkan bir nezle olarak yorumladı. Fakat ardından, kendisininkiyle benzer hafif semptomlara sahip bir arkadaşının covid pozitif çıktığını öğrenince paniğe kapıldı.

C. Ö pek çok insanla görüştüğü için yaşadığı belirtilerin sıradan bir nezle mi yoksa covid mi olduğunu kesinleştirmek için hastaneye gitmesi gerektiğini bilse de, burundan beyne sokulan çubukla gerçekleştirilen PCR testini yaptırmaya korkarak bu fikirden vazgeçti. Ateş, tat/koku kaybı ve öksürüğü olmadığı için covid kapmış olamayacağına kendini inandırmaya çalışan C. Ö., maalesef kendini kandırma konusunda başarılı olamadı ve şüpheleri devam etti.

Günlerce süren şüphe ve kararsızlıktan sonra semptomları geçmediği için psikolojisi bozulan ve hastalığının ne olduğunu artık mutlaka öğrenmesi gerektiğini düşünen C. Ö., PCR testini yaptırma cesaretini kendinde bularak tekrar hastaneye gitmeye karar verdi; fakat ardından “Ya covid değilsem ve hastane sırasında beklerken diğer covidlilerden gerçek covid kaparsam?” korkusuyla yine bu karardan vazgeçti. Bütün bu çalkantılı sürecin sonunda belirsizliğe artık tahammülü kalmayan C. Ö. “En iyisi ben bu hastalığı çok yaşlı birine bulaştırayım, yaşlı ağır geçireceği için bütün ağır semptomları gösterir, böylelikle ben de covid olup olmadığımdan emin olurum.” şeklinde sinsi bir plan yaptı ve bu planını yakın arkadaşlarıyla paylaştı.

C. Ö. bu sabah yaşlı biriyle buluşma ayarlayıp tehlikeli planını tam uygulamaya geçirecekken arkadaşları tarafından alıkonularak zorla hastaneye götürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir